nvbusiness

optymalizujemy
rachunki dla Twojej
firmy

dzień dobry

Czy prąd można kupić jedynie od lokalnego dystrybutora?

W 2020 roku mieliśmy najdroższy prąd od wielu lat. Obecnie do rachunków za energię elektryczną wliczone są również opłaty dodatkowe. Możemy do nich zaliczyć na przykład opłatę mocową. Patrząc na zapisy w dokumencie pod tytułem „Polityka energetyczna Polski do 2040” możemy wysnuć wniosek, że w kolejnych latach możemy się spodziewać kolejnych podwyżek. Czy zmiana dostawcy prądu jest panaceum tej sytuacji?

Jak zbudowany jest system sprzedaży energii w Polsce?

       Zasadniczo fakturę za prąd możemy podzielić na dwie części. Spowodowane jest to faktem, że do poprawnego funkcjonowania rynku energetycznego potrzebne są dwa elementy: sprzedaż energii oraz jej dystrybucja. Drugi element jest skonstruowany w sposób prosty. Polska, tak jak wiele innch europejskich krajów, postanowiła zmonopolizować ten element. Obecnie dystrybucją prąd zajmuje się pięć największych firm energetycznych. Każda odpowiedzialna jest za określone terytorium. Dzięki temu obsługą zajmuje się jedna firma, bez zbędnej plątaniny kabli. Dystrybutora energii nie można zamienić. 

       Z goła odmiennie wygląda sytuacja ze sprzedawcą energii. Wybór operatora od dłuższego czasu jest dowolny. Jego zmiana nie wiąże się ze zmianą dystrybutora, tym dalej zajmują się monopoliści. Każdy sprzedawca energii samodzielnie ustala stawki, tak więc dzięki wyborowi odpowiedniego dostawcy możemy uzyskać korzystniejsze warunki. 

Co można zyskać przy zmianie dostawcy?

       Bez wątpienia różnice pomiędzy różnymi sprzedawcami energii nie są duże. Czy warto zatem go zmieniać? Prąd jest jeden, niczym się on nie różni, bez względu na operatora. Klienci biznesowi zużywają jednak spore ilości prądu. Sprawia to, iż pozornie niewielkie różnice, w ciągu rocznego zużycia potrafią sumarycznie przynieść spore oszczędności. Nie powinniśmy się jednak skupiać jedynie na stawkach energii elektrycznej. Warto również przeanalizować pozostałe koszty:

  • Wysokość opłaty handlowej – jest ona doliczana do faktury i potrafi wynieść nawet 30zł
  • Grupę taryfową – wnikliwa analiza wykorzystania energii przez przedsiębiorstwo oraz jego charakterystyka pozwala na wybór odpowiedniej grupy taryfowej. Dobrze dobrana pozwala na oszczędności nawet do kilkunastu procent w skali roku.
  • Gwarancja stałej ceny – szczególnie w ostatnim czasie zauważyliśmy jak zmienne stawki za energię potrafią drastycznie wpłynąć na rachunki. Umowa zapewniająca stałą stawkę na cały okres obowiązywania umowy pozwala często na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku przy dużych zawirowaniach stawek. Prognozy przewidują dalsze wzrosty stawek w związku z czym gwarancja stałej ceny jest szczególnie istotna. 

       Czy jesteśmy w stanie przewidzieć ile zaoszczędzimy przy zmianie sprzedawcy? Każde przedsiębiorstwo jest inne tak więc również odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna. Dzięki konsultacji z doradcą energetycznym możecie dowiedzieć się jaka będzie orientacyjna oszczędność oraz jakie jeszcze korzyści możecie zyskać.

Czy klienci zawsze szczegółowo czytają umowy?

      Liczne badania potwierdzają, iż obecnie dalej niewiele osób czyta zapisy umów. Sytuacja jest identyczna zarówno wśród przedsiębiorców jak i osób prywatnych. W związku z tym wiele osób odpowiedzialnych za umowy nie wie, jakie stawki za energię elektryczną obowiązują w danej umowie. Nie mówiąc już o wysokości płaty handlowej lub wybranej taryfy. 

Kolejną często spotykaną sytuacją jest brak rozeznania rynku. Wiodący dostawcy energii często proponują klientom warunki umów, których przedsiębiorcy posiadający bardzo mało wolnego czasu nie mają jak zweryfikować. Brakuje tu więc analizy sytuacji, możliwych alternatyw oraz porównania konkurencji. 

U kogo można zmienić dostawcę energii?

Zmiana dostawcy prądu to konsekwencja świadomego podejścia do biznesu. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe możliwości oraz oferty promocyjne. Podpisanie umowy często generuje spore oszczędności. W świetle powyższego, nie powinniśmy się już zastanawiać czy warto zmienić dostawce. Powinniśmy się jednak zastanowić jak to zrobić w sposób bezpieczny i przyjemny. 

Tutaj z pomocą przychodzą specjaliści tacy jak doradcy energetyczni. Dbają oni o to, aby zarekomendowana umowa posiadała jasne oraz bezpieczne warunki umowy zawierające kluczowe elementy korzystne dla klienta. Nasi doradcy załatwią wszystko za was, minimalizujemy formalności tak, aby klienci mogli efektywnie prowadzić biznes.

Jak znaleźć najlepszą ofertę?

W dzisiejszych czasach ceny energii zmieniają się z dnia na dzień. Co chwilę pojawiają się również nowe technologie, dostępne opcje oraz nowi sprzedawcy wchodzą na rynek. Odbiorca energii nie ma czasu oraz tak dużego rozeznania rynku, aby wybrać najlepszą ofertę.

Jak więc wybrać najlepszą ofertę? Szczególnie interesującym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Wieloletnia współpraca z naszymi partnerami pozwala nam na wynegocjowanie najlepszych warunków. Uwolnienie rynku energetycznego wprowadziło wiele zmian, z których zdecydowanie warto skorzystać. Prąd, bez względu na jego cenę ma zawsze dokładnie te same właściwości. 

współpraca

czy jesteś gotowy za profesjonalne zarządzanie energią?